Божиќ доаѓа! Најпрекрасното време од годината!

Јануари е тука и повторно донесе со себе возбуда за претстојните празници, а топлината и семејната удобност ги исполнуваат нашите домови и срца. Децата веќе со нетрпение ги напишаа сите свои желби до Дедо Мраз во своите писма. И време е да го донесеме највредното нешто во секој дом, а тоа е божиќниот дух!

Веќе не можете да чекате да го облечете божиќниот џемпер, да печете колачиња на звуците на божиќната музика или само да ја гледате омилената божиќна серија на филмови цел ден – погледнете ја нашата листа на идеи за инспирација за повеќе Божиќна радост.

✔️Божиќна декорација

Како да го внесеме божиќниот дух без украси?! Секако, украсувањето на вашиот дом останува меѓу врвните работи кои придонесуваат за божиќното расположение. Вештачкото дрво годинава можете да го замените со живо растение во саксија, а по празниците да го засадите надвор. Има ли нешто поволшебно од мирисот на зимзелена шума што го исполнува целиот дом?

✔️Божиќни слатки

Нема поголеми магични моменти од кога семејството е заедно. Спремете ги вашите Божиќни колачиња со децата. Украсете ги заедно. И не, не е важно колку убави ќе испаднат колачињата. Важно е децата да се гордеат со слатките што ги украсиле. Нека нивните насмевки бидат огромни. Непроценливо.

Се сеќавате ли кога слатките имаат најдобар вкус? Ќе ве потсетиме – моментот кога мама ќе ги вади топли од рерната!

✔️Додадете новогодишни елементи од природата околу вас

Погледнете околу себе. Полно е со бесплатна декорација која може да се искористи. Боровите гранчиња, шишарките, парче портокал (добро исушени), неколку цели ореви, лента и вашата креативна имагинација можат да направат чуда.

✔️Божиќни филмови со шолја вкусно топло чоколадо

На прв поглед, мали нешта. Но, за возврат, тие создаваат многу семејни удобности и го зближуваат семејството, дури и на  час и половина или два додека трае филмот. Согласете се дека има безброј божиќни филмови кои вреди да се гледаат барем пет пати. Затоа, официјално го прогласуваме за отворен Божиќниот филмски маратон.

✔️ Божиќен календар

Тоа е исклучително пријатно средство за внесување на празничниот дух во домот. Додека го одбројувате времето до Божиќ, ќе ве чека мало изненадување. Секој ден. Постојат различни типови на календари – со козметички производи, миризливи свеќи, накит и многу повеќе. Уверени сме дека ќе го најдете вистинскиот за вас и вашите деца. Претворете го очекувањето за одмор во секојдневна забава.

Создадете семејни традиции и незаборавни спомени!

Дали некогаш сте се запрашале зошто толку многу луѓе ширум светот го сакаат Божиќ? Ова е време кое не’ враќа во детството. Секоја година. Сите се сеќаваат на своите детски божиќни денови, кои биле традиција за семејството.

Време е вие ​​да создадете своја семејна традиција!

Направете како што сакате за Божиќ да биде во сеќавањата на вашите деца. Затоа што секој Божиќ тие спомени ќе ги вратат дома, каде и да се . Децата уживаат во подароците, секако. Но, најмногу се сеќаваат на чувството, атмосферата и пријатноста. Во својот дом.


Дали ви се допадна нашата статија?
Не заборавајте да го следите SmartyKids на:

Facebook:
https://www.facebook.com/smartykidsmacedonia

Instagram:
https://www.instagram.com/smartykidsmacedonia/